Norbert Śron nowym szkoleniowcem Astry

Norbert Śron nowym szkoleniowcem Astry

Ustaliliśmy, że nowym trenerem Astry zostanie Norbert Śron. Dlaczego akurat ten szkoleniowiec? – Na pewno ma duże doświadczenie trenerskie – tłumaczy Przemysław Jeton. – Ono może być kluczowe, jeśli chodzi o nasze plany i cele w tym sezonie. W dodatku ma konkretne podejście, wizję i we współpracy z nami dobrze dobrał sobie zawodników, choć trochę to wszystko trwało.

Siatkarska przeszłość Norberta Śrona jest różnorodna. Trenował m.in. młodzież, ale i zespoły seniorskie. Zaczynał na młodzieżowym zapleczu ekstraklasy w klubie Cuprum Lubin. Później został asystentem trenera pierwszego zespołu ekipy z Lubina, która występuje w PlusLidze.

Norbert Śron dla „Tygodnika Krąg”:

Co mnie skłoniło do tego, żeby objąć Astrę? Przede wszystkim bardzo dobra opinia o klubie w kontekście organizacji i zarządzania, do tego merytoryczne rozmowy z zarządem. Ale i ambitny plan na najbliższy sezon, możliwość zbudowania sztabu i zespołu. Ważne jest też to, że buduje się w Nowej Soli hala sportowa. To główne czynniki, które mnie przekonały do tego, by poświęcić dobrą energię dla nowosolskiej siatkówki.

Trener Śron dodaje, że ambitny cel Astry jest dla niego nowym wyzwaniem.

Jestem bardzo zadowolony z ostatniego czasu, bo wspólnie spędziliśmy go na planowaniu, przygotowaniu klubu i zespołu do rywalizacji o awans do I ligi. To jest dla mnie najważniejsze – zapewnia Śron.

Co ciekawe, kilkanaście lat temu Norbert Śron brał udział w warsztatach z kadrą reprezentacji Polski, gdy trenerem był legendarny Raul Lozano.

Jak wspomina tamten okres?

Oj, to było bardzo dawno temu – uśmiecha się. – Rzeczywiście miałem możliwość pomocy przy pierwszym zespole. To była współpraca, która dała mi bardzo dużo motywacji do kształcenia się, do dalszej pracy nad sobą. Otworzyła wiele możliwości, dała sporo narzędzi do warsztatu trenerskiego. Raul Lozano jako pierwszy trener z zagranicy wprowadził dużo nowych systemów organizacji gry i zespołu, które do tej pory nie funkcjonowały w polskiej siatkówce. Ale miałem też możliwość współpracy przy kadrze B z Andrzejem Kowalem, a przez 14 lat w Cuprum Lubin pracowałem z wieloma szkoleniowcami klasy europejskiej i światowej. Współpracowałem także jako szkoleniowiec kadry Polski kadetów przy trenerze Leszku Milewskim.

Jak Norbert Śron ocenia siłę kadry Astry?

Udało się zbudować bardzo ciekawy i z pewnością waleczny skład – odpowiada. – Na tym mi zależało: na mieszance młodości, zadziorności z doświadczeniem. Cieszę się z tych transferów i jestem święcie przekonany, że każdy z siatkarzy dołoży cegiełkę, żeby osiągnąć nasz wymarzony cel.

Według trenera Śrona kibice mogą patrzeć w przyszłość z optymizmem, ale…

Trzeba też pamiętać, że po reorganizacji ligi ona będzie jeszcze ciekawsza. Staniemy w szranki z zespołami praktycznie z całej naszej połowy Polski, np. z ekipami z Pomorza czy z woj. zachodniopomorskiego. Takie firmy jak Gdańsk czy Toruń mają swoją wartość i żeby z nimi wygrać, będziemy musieli twardo im się przeciwstawić.

Mateusz Pojnar – Tygodnik Krąg