Historia

MIĘDZYSZKOLNY KLUB SPORTOWO - TURYSTYCZNY „ASTRA” NOWA SÓL

Rok 1959 – Nowa Sól jest w województwie zielonogórskim postrzegana jako silny ośrodek sportu młodzieżowego. Dominuje piłka siatkowa chłopców przy Liceum Pedagogicznym oraz lekka atletyka przy Liceum Ogólnokształcącym.

Nauczyciele wychowania fizycznego: Tadeusz Cyplik i Henryk Rujna są inicjatorami powołania międzyszkolnego klubu sportowego, pierwszego w województwie i jednego z pierwszych w Polsce. Przyjmuje on nazwę Międzyszkolny Klub Sportowy „Astra”.

Na przestrzeni ponad 60 lat istnienia Klubu, działają sekcje różnych dyscyplin sportowych odnotowując niemałe sukcesy sportowe. Oprócz piłki siatkowej mężczyzn i lekkiej atletyki działają sekcje piłki nożnej, piłki ręcznej, judo i piłki siatkowej kobiet.

Na trwale zapisali się wychowankowie Klubu – olimpijczycy: Grzegorz Cybulski w skoku w dal (Monachium 1972 i Montreal 1976) oraz Radosław Popławski – w biegu na 3000 m z przeszkodami (Ateny 2004).

Ostanie 25 lat to dynamiczny rozwój sekcji piłki siatkowej mężczyzn. Szkoleniem objęci są zawodnicy we wszystkich kategoriach wiekowych od dzieci, poprzez kadetów, juniorów do seniorów. W kategoriach młodzieżowych Klub nieprzerwanie  plasuje się na czołowych pozycjach w województwie, co umożliwia grę w 1/8 czy 1/4 Mistrzostw Polski. Zespół seniorów niejednokrotnie uczestniczył w turniejach barażowych o wejście do II Ligi. Upragniony awans  na szczebel centralny MKST „Astra” uzyskuje w sezonie 2013/2014.

Przez ostatnie sezony zespół należy do ścisłej czołówki II Ligi. Sezon 2015/2016 owocuje awansem do fazy PLAY OFF, którą wygrywa i uzyskuje prawo gry w turnieju finałowym o wejście do I Ligi. Pomimo ambitnej postawy MKST „ASTRA” nie uzyskuje awansu, co nie oznacza rezygnacji z walki o I Ligę.

Wierzymy, że bogatsi o doświadczenie zdobyte na przestrzeni ostatnich sezonów, a także coraz większym zainteresowaniem społeczeństwa, wspieranym przez Samorząd Nowej Soli, sponsora strategicznego, firmę „KARTON PAK” oraz Lokalną Grupę Sponsorów – nadchodzący sezon pragniemy zakończyć wynikiem satysfakcjonującym wszystkich sympatyków piłki siatkowej.

ś.p. Zdzisław Rola
Prezes MKST „Astra”