Astra walczyła, jednak Norwid okazał się lepszy

Astra walczyła, jednak Norwid okazał się lepszy

Exact Systems Norwid Częstochowa pokonał MKST Astra Nowa Sól 3:1 (18:25, 25:18, 25:20, 27:25) w meczu 2. kolejki TAURON 1. Ligi Mężczyzn. To pierwsza porażka Astry w sezonie 2022/23. Nowosolanie byli bardzo blisko urwania punktów faworytowi, jednak spod Jasnej Góry wyjeżdżają na tarczy. MVP sobotniego starcia został wybrany Mateusz Borkowski.

Dla częstochowian było to pierwsze spotkanie w sezonie 2022/23.

Jak to zawsze bywa, beniaminek jest nieprzewidywalny, dlatego będziemy musieli zagrać swoją siatkówkę, trzymać się taktyki i być w stu procentach skoncentrowanym, na tym co robimy. Jeśli zrealizujemy wszystkie założenia, to o wynik mogę być spokojny. Niejednokrotnie zespoły debiutujące w 1. Lidze sprawiały niespodzianki, co MKST Astra Nowa Sól pokazała w swoim pierwszym meczu, wygrywając z Krakowem – powiedział przed pierwszym gwizdkiem Damian Kogut, przyjmujący częstochowian.

Siatkarze z Nowej Soli poznali już sam zwycięstwa w tych rozgrywkach. Tydzień temu pokonali AZS AGH Kraków 3:1.

Jako bieniaminek, niektóre drużyny mogą nas lekceważyć, co postaramy się wykorzystać. Jesteśmy równie mocną drużyną, co pozostałe w 1. Lidze. Na pewno żadnego meczu nie odpuścimy – podreślił Sławomir Busch, przyjmujący zespołu z województwa lubuskiego.

Pierwszą partię spotkania od skutecznego ataku rozpoczął Bartosz Kowalczyk 1:0. Zespół gości bardzo dobrze serwował, m.in. Tomasz Pizuński 4:1. W tym fragmencie gry częstochowianie mieli trudności z wyprowadzeniem skutecznej akcji 3:8. Zespół Norwida do walki próbował poderwać Damian Kogut 6:9. Jednak w dalszej części warunki gry dyktowali zawodnicy beniaminka 14:8 i 20:16. MKST Astra do końca zachowała chłodną głowę i zwyciężyła 25:18. Seta zakończył błąd w polu serwisowym Krzysztofa Gibka.

Podopieczni Piotra Gruszki szybko wyciągnęli wnioski. W secie numer dwa dość szybko zbudowali sobie kilkupunktową przewagę 6:3. Świetnie serwował Rafał Sobański. W tej partii role się odwróciły. To gospodarze dyktowali rytm gry 8:4 i 11:5. W polu serwisowym ani przez moment ręki nie zwalniał Graham Beau. Przyjezdni z kolei nie wystrzegali się prostych błędów 9:16. Co prawda, zawodnicy z Nowej Soli odrobili kilka oczek w końcówce 17:22. Jednak ostatnie słowo należało do gospodarzy 25:18. W ostatnim zagraniu Borkowski skutecznym blokiem zatrzymał zagranie Patryka Czyrniańskiego.

Exact Systems Norwid poszedł za ciosem. Dzięki mocnej zagrywce ponownie zbudował sobie przewagę 8:4. Podopieczni Norberta Śronia nie potrafili znaleźć sposobu na nawiązanie równorzędnej walki 8:13. Natomiast zawodnicy z Częstochowy punktowali w każdym elemencie 15:11. W końcówce na środku oraz na zagrywce bardzo dobrze spisywał się Bartosz Schmidt 22:17. Seta zakończył punktowy atak Koguta.

Do połowy czwartego seta żadnej z drużyn nie udało się wypracować bezpiecznej przewagi punktowej. Dopiero, kiedy po stronie MKST Astry w polu serwisowym pojawił się Mateusz Ruciński, goście odskoczyli na kilka oczek 18:15. Wydawało się, że drużyna beniaminka jest na dobrej drodze do tie-breaka. Częstochowianie jednak walczyli do końca. Dzięki udanym kontratakom Koguta doprowadzili do remisu 24:24. Ostatecznie nerwową grę na przewagi na swoją stronę rozstrzygnęli siatkarze Exact Systems Norwid 27:25. Najpierw Schmidt blokiem zatrzymał zagranie Wiktora Kłęka, a następnie w tym elemencie zapunktował Sobański, który również zatrzymał atak wspomnianego atakującego z Nowej Soli.

Exact Systems Norwid Częstochowa – Astra Nowa Sól 3:1 (18:25, 25:18, 25:20, 27:25)

Składy zespołów:
Norwid: Kowalski, Borkowski (18), Kogut (18), Sobański (12), Beau (11), Schmidt (14), Takahashi (libero) oraz Gibek, Popiela i Sługocki

Astra: Ruciński (1), Drzazga (8), Brzeziński (10), Pizuński (18), Kowalczyk (10), Pranko (5), Kołtowski (libero) oraz Foltynowicz (libero), Wołowicz, Czyrniański (1), Busch (1), Skibicki i Kłęk (6)

źródło – tauron1liga.pl

Zdjęcia ze spotkania KS Norwid Częstochowa – MKST Astra Nowa Sól dostępne na stronie tauron1liga.pl pod linkiem:

https://www.tauron1liga.pl/gallery/id/5944.html